TOMBAK ALEM (Repkika) (A1299)

Fiyat : ₺7.200,00(KDV Dahil)

 Bu Ürünün Fotoğraflarının Telif Hakkı Osmanlı Dünyası'na Aittir, İzinsiz Kullanımı Ve Paylaşımı Tespit Edildiğinde İlgili Kişi Hakkında Yasal Süreç Başlatılacaktır 

Osmanlı 16.. yy Tombak Alem : Alemin Yapımında Topkapı Sarayında Sergilenmekte Olan Tombak  Alemi Esas alınmıştır. Tamamı EL İşçiliği İle Yapılmıştır, Üzerindeki İşlemeler  EL İşçiliği İle Yapılmıştır. Ürün Aslına Uygun Olarak Eskitilmiştir. Kendine Özel Koruma Ve Hediyelik Kutusunda Muhafaza Edilmektedir, Ofis Ve Ev Hediyesi Olarak Çok Prestijli Ağır Bir Üründür, Alemin Üzerindeki İşlemelerde : Bordürde Kur'an-Kerimden 11/255 Numaralı Ayet Yazılıdır. Yazının Zemini Kumlama Tekniği İle Yapılmıştır Ve karartılmıştır. Saifanın Tepeliği Küçük Kalp Şeklinde Olup İçinde '' Allah '' Yazılıdır. Bordürdeki Paftalardan En Üstündekinde ''Muhammed'' Diğerlerinde Dört Halifenin İsimleri Yazılıdır. Ortadaki Madalyonun İçi Savat Tekniği İle Çintemani Bezemelidir. Kartuşun İçinde Kelime-i Tevhit Yazılıdır. Saifanın etrafındaki kartuşlar içinde Ayetler Yazılıdır.

 

Alem, Türk-İslam sanatında, cami, medrese, türbe gibi kubbeli yapıların ve sancakların üzerine yerleştirilen tepeliklerdir. Kavimlerin ya da toplulukların tanınması ve birbirinden ayırt edilmesi için kullanılan içtima bayraklarıdır. Alemler, Orta Asya Türk tarihinden günümüze kadar kullanılmıştır. Geleneksel, dini ve sosyal bir anlayışa yönelik olarak yapılan alemler, kültürümüzün ayrılmaz birer parçasıdır. Güç simgesi olarak, nazar ve kötülüklerden koruduğuna inanılan alemlere “moncuk” adı da verilmektedir.

Benzer Ürünler